Chào mừng quý vị đến với website của ...
Quý vị chưa đăng nhập hoặc chưa đăng ký làm thành viên, vì vậy chưa thể tải được các tài liệu của Thư viện về máy tính của mình.
Nếu chưa đăng ký, hãy nhấn vào chữ ĐK thành viên ở phía bên trái, hoặc xem phim hướng dẫn tại đây
Nếu đã đăng ký rồi, quý vị có thể đăng nhập ở ngay phía bên trái.
Nếu chưa đăng ký, hãy nhấn vào chữ ĐK thành viên ở phía bên trái, hoặc xem phim hướng dẫn tại đây
Nếu đã đăng ký rồi, quý vị có thể đăng nhập ở ngay phía bên trái.
Unit 11. What do you eat?
(Tài liệu chưa được thẩm định)
Nguồn: http://soanbai.violet.vn
Người gửi: Thư viện tham khảo (trang riêng)
Ngày gửi: 11h:34' 08-06-2015
Dung lượng: 2.4 MB
Số lượt tải: 2
Nguồn: http://soanbai.violet.vn
Người gửi: Thư viện tham khảo (trang riêng)
Ngày gửi: 11h:34' 08-06-2015
Dung lượng: 2.4 MB
Số lượt tải: 2
Số lượt thích:
0 người
Công ty Cổ phần Mạng giáo dục Bạch Kim - 27 Huỳnh Thúc Kháng, Đống Đa, Hà Nội
Coverpage
Trang bìa:
UNIT 11. WHAT DO YOU EAT PERIOD 68. AT THE CANTEEN ( B4, B5) I. PART B4 - LISTEN
1. Look at the pictures in exercise B1:
I. PART B1 - LISTEN 1. Look at the pictures in exercise B1 2. Number the pictures as you hear:
I. PART B1 - LISTEN 2. Number the pictures as you hear II. PART B5 - LISTEN AND READ
1. Listen and read the menu:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 1. Listen and read the menu At the canteen, a fried rice is 2,500 đ. A bowl of noodles is 3000 đ. A sandwich is 1,500 đ. A cake is 500 đ. An orange juice is 1,800 đ. A lemon juice is 1,000 đ. An ice-cream is 2,000 đ. 2. Match the pictures with the content of their:
3. Practice speaking the price:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 3. Practice speaking the price 4. Ask and answer with a partner:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 4. Ask and answer with a partner
a) How much is a fried rice? latex(rarr) ||It is 2,500 d|| b) How much are two cakes? latex(rarr) ||They are 1,000 d|| c) How much is an ice - cream? latex(rarr) ||It is two thousand dong.|| d) How much is a sandwich? latex(rarr) ||It is one thousand five hundred dong.|| III. HOMEWORK
1. Homework:
Learn the new words and the structures by heart. Do exercise in the workbook Practice asking and answering about price. Prepare unit 12: Sports and past time (A1, A2) 2. The end:
THANKS A LOT FOR YOUR ATTENDANCE
Coverpage
Trang bìa:
UNIT 11. WHAT DO YOU EAT PERIOD 68. AT THE CANTEEN ( B4, B5) I. PART B4 - LISTEN
1. Look at the pictures in exercise B1:
I. PART B1 - LISTEN 1. Look at the pictures in exercise B1 2. Number the pictures as you hear:
I. PART B1 - LISTEN 2. Number the pictures as you hear II. PART B5 - LISTEN AND READ
1. Listen and read the menu:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 1. Listen and read the menu At the canteen, a fried rice is 2,500 đ. A bowl of noodles is 3000 đ. A sandwich is 1,500 đ. A cake is 500 đ. An orange juice is 1,800 đ. A lemon juice is 1,000 đ. An ice-cream is 2,000 đ. 2. Match the pictures with the content of their:
3. Practice speaking the price:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 3. Practice speaking the price 4. Ask and answer with a partner:
II. PART B5 - LISTEN AND READ 4. Ask and answer with a partner
a) How much is a fried rice? latex(rarr) ||It is 2,500 d|| b) How much are two cakes? latex(rarr) ||They are 1,000 d|| c) How much is an ice - cream? latex(rarr) ||It is two thousand dong.|| d) How much is a sandwich? latex(rarr) ||It is one thousand five hundred dong.|| III. HOMEWORK
1. Homework:
Learn the new words and the structures by heart. Do exercise in the workbook Practice asking and answering about price. Prepare unit 12: Sports and past time (A1, A2) 2. The end:
THANKS A LOT FOR YOUR ATTENDANCE
 
↓ CHÚ Ý: Bài giảng này được nén lại dưới dạng RAR và có thể chứa nhiều file. Hệ thống chỉ hiển thị 1 file trong số đó, đề nghị các thầy cô KIỂM TRA KỸ TRƯỚC KHI NHẬN XÉT ↓
Các ý kiến mới nhất